Menendi Otel

Fevzipaşa Mahallesi Reha Midilli Caddesi No:28 Eski Foça, İzmir
+90 232 812 17 17

Foça Hakkında

01Adını aldığı foklar gibi sevimli ve sıcacık bir tatil beldesidir Foça. Gittikçe büyük şehirleri andıran turizm merkezlerinden sıkılanlar için huzur dolu bir seçenek.

Foça, diğer tatil beldeleri kadar gelişmiş bir turizm merkezi olmamakla birlikte doğayı ve huzuru arayanlar için küçük, sakin, daha çok dinlenmek için tercih edilen bir balıkçı köyü görünümünde.

Foça, İyon’ların Ege sahillerinde kurdukları 12 İyon kentinin en önemlilerinden biri. Foça, tarihi ve arkeolojik öneminin yanı sıra, Homeros destanında da adı geçen mitolojik bir yerleşim. “Horoz” ve “Fok Balığı” olmak üzere iki sembolü olan Foça, mitolojik, arkeolojik, tarihi, doğa ve kentsel sitin bir arada olduğu özgün bir ilçe. Siren Kayalıkları, Şeytan Hamamı, Taş Ev (Anıt Mezar), Beş Kapılar (Ceneviz) Kalesi, Osmanlı dönemine ait Dış Kale, Fatih Camisi, Kayalar Camisi, Hafız Süleyman Camisi ve Osmanlı Mezarlığı ile Ege mimarisinin özelliklerini taşıyan sivil mimari yapıları, Foça’nın çevre değerlerini zenginleştiren unsurlardır.

SİREN KAYALIKLARI

03“Siren Kayalıkları adını tarihten – mitolojiden almıştır. Mitoloji de bahsi geçen Sirenler, vücutları kuş şeklinde, başları ise kadın şeklinde olan, yaptıkları büyülü müziğin güzelliğiyle tanınan yaratıklardır. Efsaneye göre; burada yaşayan Sirenler, yaptıkları doğa üstü müzikle buradan geçmekte olan teknelerdeki denizcileri büyülerlermiş. Müziğin ve Sirenlerin güzelliğinin büyüsüne kapılan denizciler, ölene kadar burda kalmak isteğine kapılırlar, bu düşünceler içinde gemileriyle bölgedeki kayalıklara çarparlarmış.”

BEŞ KAPILAR

04Bu antik Kale Michel Paleoloc tarafından 1275 yılında Cenevizli Manuel Zacharna’ya verilmiş ve zaman içerisinde Cenevizliler tarafından surları onarılmıştır. Phokaia’nın 1455 yılında Osmanlı topraklarına katılmasından sonra surlar onarılarak bugün dokuz tanesini ayırt edebileceğimiz kulelerle donatılmıştır. Beş Kapılar’ da bugün Açıkhava Tiyatrosu olarak kullanılan bölüm ise ‘kayıkhane’ idi.

AKDENİZ FOKLARI

05Foçalı denizcilerin yüzyıllardan beri süren denizle mücadelesinde, onları yalnız bırakmayan dostları, sevimli foklardır. Dünya üzerindeki toplam sayıları 350-400 civarında bulunan Akdeniz fokları dünyada sadece Türkiye, Yunanistan ve Kuzeybatı Afrika sahillerinde yaşamaktadır.

Akdeniz foklarının bir kısmı Foça çevresindeki adaları kendilerine yurt edinmişlerdir.. Latince adı ‘ Monachus Monachus’ olan Akdeniz fokları karaya çıkma ihtiyacı duyarlar ve yaşadıkları yerlerdeki insan belirtileri onları rahatsız eder. Bu tür, yeryüzünde neslinin tükenmesi tehlikesi bulunan 12 memeli türünden biridir.

ATATÜRK ADASI

06Denizin mucizevi bir şekilde , şekil verdiği ATATÜRK adasını görünce nutkunuz tutulacak. Doğa bile imza atmış kendince, Atatürk’ün ölümsüzlüğüne….

KARTAŞ

Efsane bu ya! Nerede olduğunu kimse bilmezmiş, ya denizin derinliklerinde ya da Arnavut kaldırım taşları ile döşeli sokaklarında. O Karataşa basan kişi bir daha kopamazmış , Foça dan gitse de dönüp oraya yerleşme duygusu ile yanıp tutuşurmuş.

07HEREDOT

Tarihin babası HEREDOT Truva savaşların yazmak için geldiği Anadoluda Foçayı görüp tanıyınca şöyle demiş ‘’ Onlar kentlerini , bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzü ve en güzel iklime kurdular. ‘’Gerçektende öyle imiş. Foçayı gezip görünce Heredota hak vereceksiniz.

Foçada ne tür aktiviteler yapabilirsiniz?

-Rüzgar sörfü
-Olta balıkçılığı
-Tekne turları
-Tüplü dalış
-Şehir içi bisiklet turları
-Doğa yürüyüşleri

Foça’da ne yenir?

08Taze Taze Balıklar, Çeşit Çeşit Mezeler…
Ege Denizi tüm bereketi ile Foça halkına balıklarını veriyor, eli açık Foça halkı da balıkları, en lezzetli haliyle misafirlerine sunuyor.

Yıllardır geçimini balıkçılıktan kazanan Foça halkı, bu geleneğin hakkını verip, balıkları, şirin restoranlarında taptaze ve mükemmel sunumlarla hazırlıyor ve balık severlere sunuyor.

Balık sevmeyen bile, Foça’nın enfes balıklarıyla, balık sever hale geliyor. Şehirlerin kalabalıklığından elini etiğini çekip , sakin ve huzurlu bir yere yerleşmek huzuru yaşamaktır FOÇA. Kimimiz bu hayali gerçekleştirir , kimimizin ki sadece hayal de kalır.

Gök yüzünün en mavi olduğu yaklaşık 3 bin yıldır balıkçılığın merkezi olan Foçaya herkezi bekliyoruz..